Beykoz Köyleri Ve Bozhane

Beykoz Köyleri Ve Bozhane

Beykoz köyleri Bozhane gezisi

İstanbul’dan vazgeçmemek için bir sürü sebep var. Köyleri ise gün içinde kaçabileceğiniz mola noktaları gibi. Bazı ilçeleri bu açıdan şanslı mesela Beykoz güzeldir, neredeyse İstanbul’un bütün güzellikleri vardır bu ilçede. Boğaz kıyıları, tarih, eski İstanbul sokakları, evleri, Boğaz’a tepeden bakan ormanlar, yamaçlar, yamaçlarda köyler… İşte ben onları en çok seviyorum,  kalabalığı sevmeyen, yeşil ve toprak özlemi duyan herkese tavsiye ederim buraları. Sizin için de Beykoz köyleri ve Bozhane nefes aldıran bir pazar gezisi olabilir.

Beykoz köyleri ve Bozhane

Böyle yolların hastayız…

Yeşil yollar

TEM’den yola koyulunca Kavacık sapağına kadar İstanbul karmaşası devam, ama Kavacık’tan dönüp alt geçitten Riva yoluna girdiniz mi hava değişmeye başlıyor. Polonezköy’den sapınca da gelsin yeşil yollar. Hafta sonu sabahtan başlar kalabalık çünkü özellikle Polonezköy kahvaltı ve konaklamalı mekanlarıyla doludur ve müdavimi çoktur. Köy ortamı, kır havası, sakinlik arayanlar için bu güzergahta ilk durak Cumhuriyet köyüdür. Köy dediysem içinde gösterişli villalar, şirket eğitim merkezleri bile var ama orası da güzeldir. Hemen köyün girişinde sağda piknik masaları olan parkta yeşile karşı kahvaltı yapabilirsiniz. Yahu toprağa oturmayacaksam niye geldim bura derseniz, arabanızı park edip bulun bir ağaç altı. Bu arada Beykoz köylerine Kadıköy ve Üsküdar’dan otobüs seferleri de var.

Bozhane köyü

İneklerin sessizliği

İstikamet Bozhane Köyü

Navigasyon, google maps de artık sevdiğimiz arkadaşlar ama ben en çok kafanı dışarı çıkarıp yol sormayı severim. Fazla online olmak bizi bozar… Bozhane köyüne girince üçleme yaptım, siz yapmayabilirsiniz. Kafamı çıkartıp deniz, dere, baraj ne tarafta diye sorduğum yaşlı teyze dediklerimi hiç anlamadı, sonunda cebinden kulaklığını çıkarınca anladım ve gülümseyip teşekkür ettim. İkinci kişi yaşlı bir amcaydı, o mutlaka bilir her yeri dedim. Amca dere ne tarafta sorusuna, ne mera mı cevabı verince oldu iki. Üçüncüde daha karşıdan gülümseyen genç hanım elindeki tırmığı bırakıp dere burası deyince oldu üç. Köy meydanı en iyi navigasyondur, başka da bir şey demem. Bozhane’de köy meydanında yol sorup baraj gölü, deniz kıyısı ve dere boyuna doğru gidebilirsiniz. Dere yakın, deniz uzak, baraj gölüne gitmek ikisinin ortası. Pratik olmayı seviyorum, hiç zararını görmedim, her şeyi nokta atış yapınca zevki kalmıyor, bi de köye gelmişim…

Meşhur Riva deresinin son hali

İstanbul’un köyleri kaçış noktasıdır ve bu sebeple tesisler, villalar hatta siteler de vardır bu köylerde. Dere boyu örtümüzü serip kahvaltı yapacak yer ararken durup selamlaştığımız ineklerin yanında bir at çiftliği ve tesisi, onun yanında da country villalardan oluşan butik siteler de vardı. İmar konusu keskin bıçak, vebalı devletin ve günü kurtarmaktan ötesini düşünmeyen yerel yönetimindir, benden söylemesi.

Derenin karşı tarafında salaş iskeleler kurmuş mekanlar da var, dokuya uygun olmak kaydıyla onlar da olsun ama beton ve seçilmiş kalabalığa hizmet veren her yapıya hayır. Yolun bir yerinde insandan çok inek vardı, ne hoş duygu… Peki inek teper mi toslar mı? Benim cevabım, ikisi de değil ama kızarsa koşup boynuz geçirebilir. Selam verip, yanlarından usulca geçtik. Dere kenarında bir ağaç altına örtü serip, termos ve nevale ile bol temiz havalı bir kahvaltı ile mola.

Söz ettiğim dere meşhur Riva deresinin kollarından biri, zamanında buralardan balık tutan, kurbağa seslerini dinleyen yöre halkı son durumdan memnun değil. Suyun rengi ve hali zaten durumu anlatıyor, geçtiğimiz aylarda İBB dere yatağını temizlemiş ama İSKİ arıtma tesisi revize edilmez, atıklarını dereye atanların kulağı çekilmezse Riva deresi hem kendini hem çevresini yok eder.

Bozhane köyü gezisi

Hele bakışına hele endamına bak

Bir kuzu sevdim…

Bir kuzu sevdim, bir daha sevdim… Meee diye seslendim, başını okşayım diye boynunu uzattı, gözlerimin içine baktı, ot toplayıp besledim, dikenli telleri de dişledi, karnımı otla doyuramazsın bana özgürlük gerek dedi… Bozhane köyü sakinlerinden bu kuzu ile diyalog bu şekilde devam etti. İnsana nasıl iyi geliyor hayvanlarla yakın temas… Her gün tavuklarını yemleyen, ineklerini otlatan, koyunlarını sağan, atını eğerleyip koşan insanlar da onlarla konuşurken farkındalar mı, yoksa rutine binen her şey sıradan mı hissettirir? Bilemedim… Ama bana iyi geldiği kesin.

Beykoz Köyleri ve Bozhane

Dere boyu manzaraları

Bozhane köyünde neler yaparsınız?

Bozhane köyünde aktivite çok. Mesela bir çok bisikletli grupla karşılaştım, bu spor için tercih edilen bir lokasyon demek ki. Kamp, treeking yapılır, bolca fotoğraf çekilir, atçılık ilginizi çekiyorsa o da var. 500 yıl önce Bozhanlı Türkleri’nin kurduğu bir köy ve sokaklarında dolaşmak da güzel. Köyün yakınındaki baraj gölünün de çok güzel olduğunu söylediler ama bir güne hepsini sığdırmak zor. Kıyı şeridinde yer alan İncir boğazı 16 km kadar mesafede, arabayla epey gittim yol çok iyi değildi, denize tepeden bakmakla yetindik. Öğrendiğim kadarıyla grup halinde kıyıya treeking/kamp tercih ediliyor.

bozhane köyü

Bozhane treeking..

Beykoz köyleri gezi planı yaptıysanız, yol üzerinde sık sık bahçeden elinle topla tabelaları var, bu keyfi yaşamak isteyenler tarlaları dolduruyor, hoş deneyim olur. Öte yandan Bozhane’de komşu köy Öğümce’de Türkiye’nin en büyük ve donanımlı cam sanat merkezi Cam Ocağı içinde 5 tl giriş karşılığı atölyelere katılmak, üretilen objelerden alışveriş yapmak ve cam müzesini gezmek mümkün. Bu defa yerini görüp bilgi aldık, corona bitsin cam atölyesine katılmayı çok isterim. Fotoğraf ve bilgilerle İstanbul rehberi sayfamda güncellerim hepsini. Bir karış toprağım olsa eksem, sulasam, dalından koparıp sofraya koysam diye aklınızdan geçiriyorsanız İstanbul’da hobi bahçeleri var, lütfen yazıma göz atın.

Güzel bir gündü… Nereye ait olmak istersin sorusunu düşündürüyor doğal yaşam, düşünüyorum ben de.

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış